Kokkuvõte – Oktoober 2018

Nonii! Kas nüüd võib öelda, et olen ühe kriisi üle elanud? Vähemalt meedia pealkirjadest võib seda järeldada küll. Uudisteportaali avades vaatasid vastu ikka väga hirmsad pealkirjad, nagu näiteks see – USA börsihäving jõudis Euroopa turgudele. Tegelikult aga oli oktoober business as usual ja kui poleks kõiki neid uudiste pealkirju, siis poleks seda teemat oma kokkuvõttes maininudki.

Seda enam teeb meelehärmi kaasinvestorite ja -blogijate (minu meelest) ülereageerimine. Hakkasid ilmuma mõtted ja postitused punastest portfellidest ja müümisest. Enamik küll hüüdis välja, et ostab alt juurde, aga kui kriisi esimesel nädalal kogu oma vaba raha varud ära kulutada, siis ma olen üpris kindel, et paari kuu pärast, kui hinnad jätkavad langust, siis on meel kiire muutuma.

Aga aitab sellest ja lähme minu numbrite kallale. Portfell kasvas oktoobris passiivselt pisut üle 400€. Seda suuresti tänu SSW lõpuspurdile. Oleks kuu 1 päev varem lõpenud, oleksin sunnitud raporteerima ligi 500€ kahjumit.

Portfelli sai (aktiivselt) lisatud:

Investeerimisportfell: 1500€
FIT: 150€

Tootlus 2018: 20.57% (-0.63%)
Ajalooline tootlus: 11.02% (+0.34%)

201810_portfell.PNG

Sissetulekuks kujunes 299€, mis tekkis 12 (REKORD!) erinevast allikast. Lisaks tavapärasele ühisrahastusele, maksid dividende VYM, VYMI, VWO fondid, Macy’s, Seaspan ja Olainfarm ettevõtted. Peale selle sain ka oma esimesed Endoveri võlakirja intressid kätte.

201810_sissetulek.PNG

Mõtted

Mintos

Intressid: 44,91€
Portfell: 6528,12€
Ajalooline tootlus: 16,36%
MoM: 11,36%

 • Kuu lõpus lisasin juurde 2000€
 • Kuna kuidagi ei skeemitanud ja muid trikke ei kasutanud, siis kuu tootluseks kujunes etteaimatav 11-12%. Eks ta peaks ka tulevikus sinna piirkonda jääma, kui just Mintos midagi muutma ei hakka.
 • Huvitaval kombel on see neljas järjestikune kuu, kus mu kuu-teenistus langeb.
 • Rikkusin ise-enda reeglit ja võtsin sisse ka alla 11% laene. Viimasel ajal sain kätte ainult Lendo, Capital Service, Mozipo ja IuteCredit laene, keda kategoriseerin pigem suurema riskiga laenuandjate hulka. Minu meelest 10-11 protsendiga CreditStar, ID Finance ja Mogo on parema risk-reward suhtega kui 11-12 protsendiga eelnimetatud Lendo, Capital Service, Mozipo ja IuteCredit. Samuti ei näe ma isiklikult täna turul muid võimalusi, kus teeniks 10% või enam ja risk jääks alla minu taluvuspiiri.

Robo Cash

Intressid: 5,26€
Portfell: 1636,42€
Ajalooline tootlus: 11,63%
MoM: 8,48%

 • Kuu lõpus lisasin portaali 1000€
 • Eelmise kuu lõpus seisma jäänud raha läks kuu alguses siiski välja.
 • Seekord läks paremini ja paar päeva enne kuu lõppu lisatud 1000 eurost on ligi pool juba ära investeeritud.
 • Robo.cash tuli välja ka uue loan originatoriga Z-Finance, kes pakub 12% Kazakhstani laene. Neid laene tundub turul jaguvat, aga ma esialgu sinna investeerima ei kipu. Ettevõte loodi alles selle aasta juulis ja ma jälgin, kuidas ta oma asjad jooksma saab.

Seaspan (SSW)

 • Ettevõte maksis 87.5 USD dividende.
 • Kui “kriisi” ajal langes ettevõte aktsia ühe päevaga ligi 15%, langetades mu kogu portfelli väärtust ligi 700€ võrra, siis kuu viimasel päeval avalikustati Q3 tulemused, mis olid väga head ja aktsia sööstis üles üle 20%. Selle tulemusena portfell tõusis jälle 1000€ võrra. Volatiilsus on turgudel tagasi!

Macy’s (M)

 • Ettevõte maksis 19.25 USD dividende.
 • Kuu jooksul otsustasin pisut tehnilist analüüsi juurde õppida. Mitte kauplemise eesmärgil, aga et paremini mõista aktsiate käitumist ja võib-olla paremini sihtida ostumomente. Peale paari video vaatamist hakkasin siis jooni tõmbama. Vahepeal hakkas päris kahju, kuidas M aktsia nagu õpiku musternäidis, mööda etteantud koridori allasuunas liikus. Õnneks kuu lõpuks suudeti see trend murda
  m.PNG

Olainfarm (OLF1R)

 • Ettevõte maksis 22€ dividende.
 • Olainfarm käis LHV-s endast rääkimas. Kellel huvi ja veel vaatamata, siis seda on võimalik tagant järgi vaadata siit.

ETF-d

 • VYM maksis dividende 14.28 USD
 • VYMI maksis dividende 17.19 USD
 • VWO maksis dividende 23.80 USD
 • Üldiselt aga langesid kõik kolm ETFi kuu jooksul palju rohkem.

Võlakirjad

 • Nagu ülevalpool sai mainitud, siis Endover Fabrik võlakiri maksis oma esimest intressi. Kokku sain maksujärgselt 73.34€
 • Lisaks tekkis võimalus investeerida PlusPlus võlakirjadesse. Pakkumisel oli 9% võlakiri tähtajaga 01.10.2019 ja 10.5% võlakiri tähtajaga 31.08.2021. Otsustasin investeerida vähem-riskantsemasse varianti ja panin sinna 4000€.

Raha(haldus)

 • Tähelepanelik lugeja võis juba järeldada, et oktoobris olin korralikult raha välja jaganud, investeerides 3000€ ühisrahastusse ja 4000€ võlakirjadesse. Eelmisel kuul polnud mul nii palju vaba rahagi.
 • Mu vanemad otsustasid anda osa oma säästudest mulle haldamiseks. Seni nende investeerimise ajalugu on olnud pigem negatiivne: nad investeerisid Venemaa fondidesse kuni need kokku kukkusid, siis panid raha kuhugi kindlasse kohta – hoiusele Norra kroonides ja UK naelades (Brexit). Viimasel ajal seisis raha lihtsalt hoiusel 0.3% intressiga aastas. Tegin neile selgeks, et selline käitumine ei ole mõistlik. Kuna nad ise investeerimisega tegeleda ei soovi ja mina teen seda niikuinii, siis oligi igati mõistlik, et hakkan ise nende sääste haldama. Nende soov on ainult see, et tootlus ületaks inflatsiooni.
 • Ma pole veel päris lõpuni välja mõelnud, kuidas ma nende osa tootlust arvestama hakkan (kui kellelgi on ideid, siis need on teretulnud), aga enda jaoks kasumit ma siin taga ajama ei hakka – tegemist on siiski perekonnaga. Uue raha liitsin enda portfelliga ja pakun neile sama tootlust, mida suudan ise saavutada. Küll aga kui peaks miinust teenima, siis garanteerin neile vähemalt esialgse summa.
 • Niisiis tulevikus oma kokkuvõtetes kajastan oma portfelli (hetkel) ligi 30 tuhandelisena. Tegelikult aga haldan portfelli väärtuses 40 000€, millel on 10 000 eurone vanemate “võlg”.
 • Kõikide uute ostudega jäid portfelli osakaalud samasse suurusjärku:
  y
Advertisements

3 kommentaari “Kokkuvõte – Oktoober 2018

 1. Ma ise olen ka selle perekonna raha haldamise peale mõelnud. Kas selline variant ei töötaks, kui pakuksid nt vanematele fikseeritud 6% tootlust (riskivaba tootlus) ning kõik, mis üle selle teenid, on nö. sinu tööraha? ja boonuseks?

  Meeldib

  1. Jah, see oleks üks lahendus küll. Ja kui mingi aasta enda tootlus on märgatavalt parem, siis saab seda numbrit alati tõsta. Muidugi siin peab arvestama, et nemad ei tea maksudest midagi ja et 6% välja maksta, siis ise peab teenima 7.5% brutotulu.

   Meeldib

   1. Mhmh, seda küll. Aga nii vast oleks sulle ja neile kõige lihtsam arveldada. Siis on see sinu portfellis kui nö. laenuraha / võimendus.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s