Kokkuvõte – aprill 2020

Eelmisel kuul sai justkui kokku lepitud, et nüüd on kriis käes ja aktsiahinnad hakkavad langema. Hinnad langesidki suurusjärgus 30%, kuid hakkasid seejärel tõusma ja praeguseks moodustab langus tipust arvestatuna umbes 10%. See on väga veider, sest majandusel tegelikult hästi ei lähe. Viiruse tõttu on paljud ettevõtted endiselt kinni ja töötute arv aina kasvab. Seetõttu arvan, et meid ootavad ees volatiilsed ajad.

Why Markets Are Rallying as Millions Become Unemployed snbchf.com

Tootlus 2020: -8.92%
Ajalooline tootlus: 5.65%

Kui vaadata ainult numbreid, siis aprill oli väga edukas kuu. Passiivselt teenisin 1127€. Kaubamaja maksis dividende, Endover maksis intresse võlakirjade pealt. Laenud toimivad endiselt ja ühisrahastus toimetab edasi.

Kui arvestada sisse ka aktsiate hinnamuutused, siis portfell kasvas passiivselt üle 3000€, mis on absoluutväärtuse poolest rekord, aga portfell ka kasvab pidevalt, seega on see loogiline.

Mõtted

Mintos

Intressid: 40.31€
Portfell: 7 586€
Ajalooline tootlus: 13.82%
MoM: 6.03%

 • Mintoses lõpetasin reinvesteerimise ja vaikselt vähendan portfelli. Täiesti väljuda ei plaani, aga vähendan portfelli enda jaoks sobiva summani. Täna veel ei oska kindlalt öelda, mis summa see võiks olla, aga praegu tunnen, et olen Mintosesse investeerinud liiga palju.
 • Paanikamüüki ei tee, aga panin 30+ kuulised current laenud müüki 2-3% discountiga. See tähendab seda, et iga tagasisaadud 100€ eest maksan umbes 4€ “kuludeks”. Nii koos orgaanilise tagasimaksega raha tiksub vaikselt tagasi. Kuu jooksul olen välja kandnud 1400€ ehk ligi 15% protfellist.

Robo Cash

Intressid: 32.94€
Portfell: 1 079€
Ajalooline tootlus: 12.33%
MoM: 40.26%

 • MoM-i tuleb suhtuda ettevaatlikusega. Portaalis kuvatakse laenude tagasimakseid ja kõik on märgitud väljamakseks. Reaalsuses tehakse väljamakse alles siis, kui on kogunenud vähemalt 50€ ja ka siis on 1-2 päevane viide. Seetõttu on keeruline täpselt aru saada, mis seis hetkel on ja mis raha on nö teel.
 • Kuuga sain portaalist kätte ligi 2000€ ehk 2/3 portfellist.
 • Tõenäoliselt jätan portaali keerlema 500 – 1000€, et olla portaali käekäiguga kursis.
 • Aprillis tegi Robo Cash grupi tegevjuht ka video, kus tutvustas grupi finantsseisu. Selle järgi tundub kõik okei olevat. Videot saab näha siit.

Crowdestor

Intressid: 0€
Portfell: 2049.53€
Ajalooline tootlus: 15.62%
MoM: 0%

 • Crowdestoris on 3 kuuline grace period, mille jooksul tagasikandeid ja intresse ei maksta. Eelmisel kuul tehtud küsitluse põhjal andsid enamus investoreid Crowdestorile loa ise otsustada iga projekti kohta eraldi, kas ja kuidas intresse grace periodi eest küsitakse. Muidugi küsitluse tulemusi kuidagi kontrollida pole võimalik, seega on pisut kahtlane, et võitjaks osutus Crowdestorile mugavaim valik.
 • Crowdestori meeskond aga laieneb jõudsalt ja on sotsiaalmeedias aktiivne. Selle koha pealt peab nende tööd kiitma, kuid mind häirib endiselt see, et ühisrahastuses on võimalik lepinguid tagantjärgi muuta investoritele kahjulikus suunas ja sel pole mingeid tagajärgi.

Võlakirjad

 • Endover Ambassador maksis 71.5€ intresse. Korterite müük on praegu plaanitust ees, aga seoses viirusega juba arvestatakse sellega, et müügitempo langeb tunduvalt.
 • PlusPlus pidi maksma intresse 30.04, kuid esmakordselt jätsid maksmata. 30.04 õhtul peale 23:00 tuli email esimese kvartali tulemustega, seega loodetavasti järgmisel pangapäeval tuleb makse siiski ära.

Aktsiad

 • Kaubamaja maksis 230€ dividendi.
 • Praktiliselt kõik aktsiad ja aktsiafondid on tuntavalt taastunud. Näiteks Nordecon on jõudnud tagasi sisuliselt minu ostuhinna juurde. Protsendiliselt on suurimas miinuses Tallink ligi 30% langusega.
 • Tegin ka paar mikro-ostu Balti börsil, ostes Tallinkit ja Tallinna Kaubamaja, aga need on tõesti mikroostud, mille tehingusumma jääb alla 100€. Pigem selline emotsionaalne ost, et “teen midagi”, mis suures pildis siiski midagi ei muuda.
 • Minu Interactive Brokersi saaga jätkub. Eelmine kuu lõppes sellega, et konto oli blokeeritud. Saatsin helpdeski kirja, et miks mu konto on blokeeritud ja kuidas ma selle taas avada saan? Paari päeva pärast tuli vastus, et pean helpdeski helistama, mitte kirjutama, sest nad peavad mu tuvastama…. Olgu, helistasin siis sinna. Peale 5 minutilist muusika kuulamist saingi inimese kätte, kes küsis minult absoluutselt kõik kontrollküsimused, aadressid, kontonumbrid ja muu info veel kord üle. Eriti keeruline on öelda oma IBAN kood, mida ma peast ei tea ja panka logimiseks on vaja kasutada mobiili, millega ma just räägin. Aga sain tehtud ja paari tunni pärast oli konto avatud. Seejärel mõtlesin, et proovin raha väljakandmist. Tegin väljakande avalduse, “allkirjastasin” selle ja väljakanne oli “received and confirmed and is now being processed.” ehk Pending staatuses. Ootasin 3 nädalat oma raha, kuid seda endiselt ei tulnud. Kirjutasin uuesti helpdeski. Paar päeva hiljem tuli vastus, et mu väljamakse on aegunud, sest ma pole seda allkirjastanud. Kui soovin raha välja kanda, siis pean uue väljamakse avalduse esitama. Esitasin uue väljamakse avalduse, taas allkirjastasin selle ja nüüd on uuel avaldusel täpselt sama staatus, mis eelmisel. Ootasin taas nädala ja kirjutasin uuesti helpdeski. Nüüd pole juba 3 päeva vastust saanud. Kuni väljamaksmises selgust ei saa, siis ei julge ka investeerida IB kaudu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s